Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27
Rozloučení s kulturním létem - Lesní divadlo
28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9
Vyrozumění - o místě a termínu konání školení (volby do zastupitelstva Libereckého kraje)
10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
Volby do Zastupitelstva Libereckého kraje
21
Volby do Zastupitelstva Libereckého kraje
22
23 24 25 26 27 28
Pozvánka na Svatováclavské taneční odpoledne
Svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu
29
Svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu
30 1 2 3 4 5
Pozvánka na Oslavu výročí 100 let ZŠ Sloup v Čechách a 140 let budovy školy
6
Drakiáda
Dýňování
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Informace

Informace

Obec Sloup leží v průměrné nadmořské výšce 300 m, na severozápadním okraji Ralské pahorkatiny, při přechodu k Lužickým horám. Je jedním z letních rekreačních center území. Pro svoje zdravé ovzduší, romantické okolí, rozsáhlé lesy, bizarní skalní útvary i množství vod měla již ke konci minulého století charakter letoviska s možností ubytování v hotelích.

Sloup leží v krásné romantické krajině, v níž se na hladinách rybníků zrcadlí siluety okolních kopců, zeleň lesů střídají šedivé pískovcové skály. Krásu přírody na mnoha místech obohatilo a umocnilo dílo lidských rukou, našich předků.

Bezprostřední okolí je tvořeno Svojkovským pohořím utvářeným čedičovými kužely, prostoupenými pískovcovými hřbety, které svými bizarními skalními formami, divokými roklemi, jeskyněmi, pískovcovými věžemi mají charakter Česko–saského Švýcarska. V minulosti bylo toto území také někdy nazýváno Sloupsko–svojkovské Švýcarsko. Všechny tyto názvy jsou nesprávné, v současné době je toto pohoří řazeno do Cvikovské pahorkatiny.

Historické památky

Hrad, zámek, kostel sv. Kateřiny – doložen již ve 14.stol., současná barokní stavba z r. 1707-19, dílo P. P. Columbaniho, v interiéru plastiky Antonína Maxe z 18. stol.; před kostelem mariánský sloup z r. 1694; Kalvárie vedle fary – dílo Antonína Brauna z r. 1740; na mostě přes Dobranovský potok sochy sv. Rozálie a sv. Jana Nepomuckého; socha sv. Antonína Paduánského při silnici do Radvance, sv. Jana Víta z r. 1945 na hrobu sovětského vojáka na hřbitově.

Kaple sv. Jana Nepomuckého. Lidová architektura – roubené domy, někdy městského typu s mansardovou střechou, štíty obložené břidlicí, kamenné portály.

Zajímavé jsou i vyznačené stromy a stromořadí.

Klimatické podmínky

Klima okolí Sloupu je charakterizováno jako mírně teplé, mírně vlhké, s mírnou zimou, pahorkatinové. Lednový průměr hodnot je 3,5 °C, červencový průměr je 18,5°C, průměrná roční teplota je 7,3°C, celkový srážkový úhrn cca 700 mm za rok, kolem Nového Boru kolem 725 mm za rok. Průměrný počet letních dnů je 30 – 40, průměrný počet mrazových dnů v roce je 120 – 130. Již tyto jednoduché údaje ukazují na specifičnost klimatu, které lze charakterizovat jako kotlinové klima. Především jsou zvýrazněny zimní mrazy proti poměrně vysokým červencovým průměrům. V takových podmínkách se vždy výrazně projevují tvary mikro a mesoreliéfu, které vtiskují pískovcovým oblastem neopakovatelnou tvářnost.